Ludowy Klub Sportowy  RUCH  MŁOSZOWA

W latach 1961-1968 istniał już klub LZS Młoszowa, jednak obecny Ludowy Klub Sportowy „Ruch" Młoszowa rozpoczął swoją działalność w dniu  6 lipca 1994 roku jako Ludowy Zespół Sportowy. Powołali go do życia członkowie założyciele w następującym składzie: Janusz Kawala,Władysław Grela, Czesław Jura, Szczepan Pochroń, Michał Standera, Henryk Malczyk, Stanisław Gorczyca, Adam Pasternak, Jerzy Kucek,Tadeusz Trębacz, Jan Klima, Rajmund Zając, Roman Ficner, Bożena Adamczyk, Janina Pochroń, Teresa Grela, Irena Zając, Krystyna Zając, Halina Urbańczyk.

Wyłoniony Zarząd za główny cel swojej działalności postawił sobie stworzenie drużyny piłkarskiej zrzeszającej młodych chłopców ze wsi Młoszowa, która będzie godnie i skutecznie rywalizować z innymi drużynami regionu. Na stanowisko trenera został powołany Pan Stefan Biśta – instruktor piłkarski, natomiast boisko piłkarskie zostało wytyczone na terenie Policealnego Studium Zawodowego (Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej ) na miejscu dawnego boiska. W 1995roku wyłoniono 23-osobową Kadrę, która w dniu 27.07.1995 r. została oficjalnie zgłoszona do Wydziału Gier i Dyscyplin OZPN w Katowicach,oraz Wydziału Gier i Dyscyplin Podokręgu w Olkuszu pod numerem 945.

Kadra pierwszego historycznego sezonu  1995/1996: Robert Pawłowski, Mariusz Trębacz, Robert Boba, Arkadiusz Chechelski, Łukasz Pikusa, Tomasz Brzózka, Tomasz Klimczak, Tomasz Gielarowski, Jarosław Kłeczek,Grzegorz Kaczmarczyk, Paweł Jaroń, Grzegorz Kusek, Piotr Olek, Wojciech Kuliński, Krzysztof Radzichowski, Marcin Dziuba. Trenerem zespołu był Stefan Biśta.

W roku 1996 została utworzona Drużyna Juniorów,która od wiosny rozpoczęła rozgrywki w Lidze Juniorów. Potem odbyło się szereg meczy rozgrywanych ze zmiennym szczęściem. W roku 1997 nastąpiła zmiana trenera, miejsce  Stefana Bity zajął Tomasz Ryba, pod którego kierownictwem drużyna seniorów zdobyła tytuł Mistrza Jesieni 1997 r. klasy B. Również drużyna Juniorów zdobyła ten sam tytuł w swojej grupie wiekowej. W trakcie rozgrywek z funkcji prezesa klubu zrezygnował Pan Henryk Malczyk, a nowym prezesem wybranym jednogłośnie na Walnym zebraniu członków klubu  Pan Adam Pasternak.

W sezonie 1997/98 Seniorzy zdobyli 64 punkty i zajęli I miejsce w grupie II klasy B, co dało im awans do klasy A na sezon 98/99. Do tych sukcesów oprócz piłkarzy i trenera przyczynili się również sponsorzy i działacze, a szczególności MGOKSiR, Urząd Miasta Trzebini i Rada Sołecka.Do rozgrywek w sezonie 98/99 została zgłoszona Drużyna trampkarzy, powołano też drugiego trenera Pana Janusza Trębacza.

Od wiosny 2000 r. Ludowy Zespół Sportowy „Ruch" Młoszowa przekształcił się w Ludowy Klub Sportowy „Ruch Młoszowa”,okręgu Małopolska z siedzibą w Krakowie. Został powołany komitet założycielski w składzie: Adam Pasternak, Michał Standera, Szczepan Pochroń, Tadeusz Trębacz.

Następne sezony to gra ze zmiennym szczęściem, a także nieustająca rotacja zawodników, w miedzy czasie trenerem był Maciej Ziman. W sezonie2001/02 piłkarze zapewnili sobie po zwycięstwie nad Nadwiślanką Okleśna pierwsze miejsce w tabeli i po raz pierwszy w historii klubu awansowali do V ligi . Ojcem sukcesu był trener Marek Harwes który jako zawodnik był czołowym obrońcą III ligowego wówczas Górnika Siersza. W lipcu 2002r. w związku z awansem wręczono puchary od Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Krakowie - Podokręg Olkusz, Starostwa Powiatowego w Chrzanowie i Urzędu Miasta w Trzebinia. Działacze sportowi oraz sponsorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy Po rocznym pobycie w klasie okręgowej zespół z Młoszowej spadł do klasy A. Wtedy również nastąpiły duże zmiany kadrowe w zespole. Trenerem został  Marek Nietrzebka. W tym samym czasie juniorzy prowadzeni przez trenera Janusza Trębacza zajęli 1miejsce w 1 grupie A klasy juniorów, niestety przegrali baraże z Opoką Trzebinia i to właśnie drużyna z Sierszy uzyskała awans do V ligi juniorów. W sezonie 2004/05 trenerem drużyny został Adam Bułka, były piłkarz Victorii Jaworzno, w tym samym czasie zlikwidowano zespół juniorów i założono drużynę rezerwową która awansowała z klasy C do klasy rozgrywkowej B .W sezonie 05/06 trenerem pierwszej drużyny został Tomasz Ryba.

W dniu 24 marca (sobota) 2012 roku w piękne słoneczne popołudnie w Zespole Parkowo-Pałacowym w Młoszowej odbyło się Walne Zebranie członków i sympatyków Ludowego Klubu Sportowego RUCH Młoszowa. W trakcie zebrania omówiono i przyjęto jednogłośnie sprawozdania z działalności klubu. Dotychczasowy Zarząd zakończył w tym dniu pracę na rzecz naszego RUCHU. W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie na stanowisko Prezesa wybrano Jarosława Kłeczka- w przeszłości  zawodnika reprezentującego barwy naszego klubu. Zarząd od początku swej kadencji zaczyna prężnie działać co zaobserwować można m.innymi  w zmianie wizerunku klubu, początkiem kwietnia  2012r powstaje nowy herb klubu autorstwa Mateusza Kłeczka, wzorowany na herbie zasłużonego hiszpańskiego klubu FC Sevilla, ponadto w sieci pojawia się oficjalna strona internetowa www.lksruchmloszowa.futbolowo.pl. Trenerem prowadzącym drużynę w rozgrywkach  w sezonie 2010/2011. W sezonie 2011/2012 prowadzona nadal przez trenera Krzysztofa Doległo drużyna, wywalczyła w ładnym dla oka konesera piłki kopanej, 6 miejsce w lidze. Z nadziejami przystąpiono do przygotowań drużyny do sezonu 2012/2013.

Źródło: własne, Ruch.